Zakládáme zahradní jezírko

Úvod

Zakládáme zahradní jezírko

Každá zahrada, i kdybyšąlo jen o kousek pozemku, by měla být navržena a vybudována s největší pečlivostí. Jednou z jejích nejpěknějších ozdob se může stát zahradní jezírko, tedy malý, zahradní rybník, který vzhledem bude připomínat přírodní vodní prostředí. Zahradní jezírko představuje originální prvek v koncepci zahrady a dodává jí na tajemnosti a kouzlu. Vytváří specifické mikroklima, které je prospěšné zvláště v období veder, a obohacuje náš kontakt s přírodou. Abychom při stavbě jezírka předešli zbytečným problémům, je dobré mít před zahájením stavby alespoň základní informace. Dále se dočtete, jak lze jednoduše, krok za krokem, vybudovat a zařídit zahradní jezírko tak, aby bylo místem, u kterého budete odpočívat, a nikoliv zdrojem problémů.

Stavíme zahradní jezírko

Dříve než se chopíme lopaty musíme se dobře rozmyslet, ve kterém místě pozemku jezírko postavíme. Pokud z něj chceme mít radost déle než jednu sezónu, pak by mělo mít povrch minimálně 10-12 m² a hloubku 1-1,2 m. S menší nebo mělčí nádrží budeme mít na podzim hodně starostí, protože v takovém jezírku nemohou ryby přezimovat. Ty by pak bylo potřeba vylovit a umístit na zimní období např. do akvária. Naopak v dostatečně hlubokém jezírku mohou ryby přebývat bez problémů po celý rok. Navíc čím je nádrž větší, tím jednodušeji se v ní udržují stabilní podmínky a vodní parametry. Nejvýhodnějším místem je východní nebo západní poloha, tak aby přímé sluneční paprsky na něj dopadaly pouze několik hodin denně. Nedoporučujeme stavět jezírko pod stromy, protože padající listí znečiš»uje vodu a zahnívá v ní. Tím může docházet k úhynu ryb vinou nedostatku kyslíku ve vodě.

 

V praxi se při zakládání jezírek používají dvě konstrukční řešení. První představuje nákup hotové nádrže z umělé hmoty. Toto řešení umožňuje ušetřit mnoho času a zajišťuje těsnost nádrže. Nevýhodou je však skutečnost, že při použití hotové nádrže máme už předem určen tvar a rozměry nádrže. Více svobody při aranžování si užijeme v případě, ze se rozhodneme postavit jezírko pomocí PVC fólie. Ta by měla být nejméně 0,5 mm, nejlépe však 1,5 mm tlustá. Než se jí vydáme koupit, musíme změřit budoucí jezírko, vzít v úvahu jeho hloubku a nechat asi 70 cm pás na založení břehů dokola jezírka. Fólie nesmí obsahovat toxické látky, musí být odolná proti mrazu a horku, mít dlouhou životnost a bude nejlépe, když bude tvořit jeden celek (se spojováním totiž bývají problémy). Někdy se místo PVC fólií používají také polyuretanové nebo kaučukové fólie. S těmi se však nakládá o něco hůře, jsou dražší a méně odolné.

Nákres jezírka

Před zahájením zahradních prací si načrtneme návrh jezírka. Při kopání jezírka můžeme libovolně vytvarovat jeho dno, měli bychom se jen vyhnout velkým schodům a ostrým hranám. Kromě hlubokých míst navrhneme také mělčiny a terasy pro vodní rostliny. Vykopaná zemina nám může posloužit např. pro vytvoření pahorku pro skalku. Výkop by měl být o něco hlubší než plánovaná nádrž, protože před rozložením fólie je ho potřeba vysypat asi 20 cm vysokou vrstvou písku, která bude chránit dno jezírka před poškozením. Potom rozložíme fólii a přizpůsobíme ji tvaru výkopu. Samozřejmě se přitom nevyhneme ohybům a faldům, ty však lze později dobře zamaskovat. Velmi důležité je, abychom dobře upravili břehy jezírka. Na to existuje několik způsobů. Jde hlavně o to, abychom zabránili přítoku srážkové vody do nádrže a naopak umožnili odtok nadbytečné vody. Proto postavíme kapilární přehradu. Pokud máme kočku, navrhneme vyšší břeh (min. 25 cm od hladiny vody), abychom před ní uchránili ryby. Kolem jezírka můžeme vysázet trávu, postavit betonový chodník nebo již vzpomínanou skalku. Konečnou úpravu břehu provádíme až v okamžiku, kdy je jezírko zcela zaplněno vodou a fólie se usadí a přizpůsobí se tvaru dna.

 

Když je fólie usazená, položíme na ní tenkou vrstvu drobného stěrku. V průběhu času se bude na dně tvořit usazenina, proto by vrstva neměla být větší nez 2-3 cm. Pouze v místech, kde máme v plánu vysadit vodní rostliny na terasách a mělčinách by podloží mělo mít tloušťku asi 10 cm. Břehy jezírka můžeme dobře zpevnit různě velkými říčními kameny. Můžeme jimi také oblozit strmější stěny nádrže, čímž ochráníme fólii před přílišným nahříváním a poškozením. Aby jezírko vypadalo atraktivně, bývají do něj začleněny speciální vodní kaskády. Takovou kaskádu si můžeme vytvořit z kamenů nebo zakoupit hotovou speciální proudovou kaskádu vyrobenou z velmi odolné epoxidové pryskyřice. Dá se velmi lehce smontovat a v kombinaci s rostlinami vypadá velmi zajímavě.

 

Dalším krokem bude naplnění jezírka vodou. K tomu použijeme obyčejnou vodu z kohoutku. Před napouštěním si zapište stav počítadla vody, takto můžete zjistit skutečný objem jezírka. Tato informace se nám můze hodit později, když budeme vypočítávat dávkování chemických prostředků na udržování vody nebo léků pro ryby. Jezírko nenapouštíme najednou, ale nejdříve napustíme asi 2/3 vody a počkáme, až se její váhou usadí fólie v nádrži a přizpůsobí se tvaru dna. Za 2-3 dny můžeme jezírko naplnit úplně. Současně můžeme umístit mechanická zařízení, která budou sloužit k udržování čisté a kvalitní vody a ke zlepšení vzhledu jezírka. Vřele vám můžeme představit bohatou nabídku firmy AQUA SZUT, předního výrobce příslušenství pro akvária a zahradní jezírka. Výrobky této firmy, která na trhu působí již 40 let, v sobě spojují dvě základní výhody, které zákazníci vyžadují, modernost, inovační technická řešení, vysokou evropskou kvalitu a dostupnou cenu.

Filtrace vody

Kvalita vody se v uměle vytvořeném zahradním jezírku rychle zhoršuje. Ryby do ní uvolňují tekuté a pevné výměšky obsahující toxické metabolity a zvláště nebezpečné produkty látkové přeměny bílkovin. Množí se v ní drobné řasy a tvoří se zákal z usazenin a minerálních prvků. Jednoduše řečeno, voda je kalná, neprůhledná a začíná připomínat hustou, zelenou a nepříjemně páchnoucí polévku. Abychom se tomu vyhnuli, musíme vodu pročistit. K tomu slouží speciální filtry. V zahradních jezírkách se můžeme setkat se dvěma druhy těchto filtrů. Vnitřními, které jsou umístěny přímo v nádrži, a daleko častěji s vnějšími, které jsou umístěny na břehu nádrže a jsou spojeny s jejím obsahem gumovými nebo umělohmotnými hadicemi. Při výběru filtru je důležité věnovat pozornost výkonu filtru, protože čím větší je nádrž, tím výkonnější zařízení budeme potřebovat. AQUA SZUT nabízí kolekci moderních, dokonalých filtrů, z nichž si vybere i ten nenáročnější majitel zahradního jezírka.

 

Vnitřní filtry, díky svým malým rozměrům představují ideální řešení pro majitele miniaturních zahradních jezírek. FILTR 100 byl navržen právě pro malé nádrže, do kterých se vejde maximálně 1000 litrů vody. Má podobu pouzdra s perforovanými stěnami a je vyroben z velmi odolné umělé hmoty. Uvnitř se nachází houbová vložka, která se snadno čistí a pravidelně vyměňuje. Tento filtr se zapojuje jako součást fontánového čerpadla. Díky jeho univerzální koncovce lze filtr zapojit do libovolného modelu čerpadla. FILTR 100 je vhodný pro většinu zahradních jezírek. Nasazený na sací otvor čerpadla plní roli vstupního filtru, který odstraňuje z vody větší částice, než se voda dostane do hlavního filtrujícího zařízení. Tím zvyšuje efektivitu čištění a prodlužuje jeho pravidelný interval.

Filtr Extreme 20

V nádržích o objemu větším než 1000 litrů je však potřeba použít větší a výkonnějsí vnější filtry. Výběr správného modelu bude především záviset na rozměrech našeho zahradního jezírka. Filtry řady EXTREME i EXTREME S jsou určeny do nádrží o objemu 3 až 50 tisíc litrů. Tato řada obsahuje modely EXTREME S 12, EXTREME S 16, EXTREME 20, EXTREME 30 a EXTREME 50, které jsou určeny pro jezírka o maximálním objemu 12, 16, 20, 30 a 50 tisíc litrů vody. Tato zařízení mají podobu různě velkých krabic, které jsou vyrobeny ze silného plastu. Jsou umístěny na břehu nádrže a jsou poháněny obyčejným fontánovým čerpadlem. Jsou proto lehce dostupné, snadno se obsluhují a čistí. Vícestupňová filtrace z nich činí velmi účinná zařízení - voda z nádrže protéká různými filtračními vložkami. Tento systém zaručuje výkonnou mechanickou i biologickou filtraci a voda zůstává čistá, zbavená zákalu a nepříjemného zápachu.

 

Pro nádrže o objemu asi 8000 litrů je určen Tlakový filtr. Toto zařízení, ačkoliv je velmi výkonné, je jedinečné svými malými rozměry. Je možné ho tedy doporučit všem estétům, kteří neradi kazí vzhled okolí svého jezírka velkými nepřehlédnutelnými krabicemi, nebo nemají možnost je dobře zamaskovat. Tento filtr má podobu malého kbelíku (vysokého necelých 40 cm). Filtrační materiál tvoří několik vrstev netkané textilie. Díky jedinečné konstrukci je voda do filtru tlačena silným tlakem a je velmi dobře pročištěna. Další předností tohoto nápaditého zařízení je jednoduchá montáž a provoz. Pro jeho pohon, podobně jako u předcházejících modelů, stačí zapojení do standardního fontánového čerpadla. AQUA SZUT má ve své nabídce také filtr AQUA 20, který je určen pro čištění vody v nádržích o objemu 20 tisíc litrů vody. Vyznačuje se neobvykle vysokým výkonem a účinností, může za to až pět různých filtračních vrstev, které zajišťují vícestupňovou filtraci. Voda protéká postupně přes měkkou a tvrdou houbu, hustou kokosovou rohož, zeolit a biokuličky. První tři vrstvy zachytávají drobné mechanické usazeniny, ve dvou následujících vrstvách dochází k zachycení nebezpečných produktů rozkladu bílkovin a biologickému čištění vody. Filtr AQUA 20 má podobu soudku, který se umístí na břehu nádrže. Je jako v ostatních případech poháněn fontánovým čerpadlem.

Filtrační jednotka s UV zářením

V mnoha jezírkách jsou problémem drobné plovoucí řady, které způsobují vodní květ. Abychom si s nimi poradili, můžeme použít UV zářiče. Firma AQUA SZUT se rozhodla splnit očekávání náročných zákazníků a uvedla na trh dva modely filtrů, které jsou vybaveny tímto zařízením. Jsou to EXTREME UV S 12 a EXTREME UV S 16. Mají tvar krabic, které se umístí na břehu nádrže a dají se snadno zamaskovat. První z modelů je vybaven pěti filtračními vrstvami (houba, systém kartáčků, biokuličky, pórovitá vložka a kokosová rohož) a UV lampou o výkonu 9 W. Je určen pro nádrze o objemu do 12 000 litrů. Druhý model má čtyři filtrační vrstvy (bez kokosové rohože) a 11-ti wattový UV zářič. Je vhodný pro zahradní jezírka o objemu do 16 000 l.

UV zářič

UV zářiče lze v nabídce AQUA SZUT najít také jako samostatná zařízení (tj. bez filtrů), jsou připojena k čerpadlu. V této kategorii nabízíme sedm modelů o výkonu 5, 9, 11, 15, 25, 30, 55 W určených pro zahradní jezírka o objemu 4, 7, 9, 10, 20, 30 a 55 tisíc litrů. Zářič má podobu vodotěsného pouzdra, v jehož plášti je zamontovaná UV lampa. Voda, která prochází UV zářičem připojeným k fontánovému čerpadlu, je prosvětlena UV paprsky, a díky tomu se stává mnohem průzračnějsí. Toto zařízení slouzí v případě, když se v ní vyskytují prvoci a nebo rybí nemoci. Dezinfikuje vodu a podporuje proces léčby tím, že ve vodě omezuje množství patogenních látek.

Skimmer

Dalším zařízením, které umožňuje udržovat čistotu v jezírku je SKIMMER. Jde o velmi účinné a snadno ovladatelné zařízení. Sbírá větší nečistoty plovoucí po hladině - listy, větvičky atd. Kromě toho také SKIMMER neustále čeří hladinu vody.

Vodní čerpadla

Vodní čerpadlo TURBO S 2001

Všechny jezírkové filtry fungují díky připojení k fontánovým čerpadlům, která podle názvu slouží také k pohánění zahradních fontán. Podle zvolené koncovky fontány (deštník, gejzír, tulipán, margaretka) můžeme dosáhnout různých zajímavých tvarů. Výkon čerpadla se určuje podle množství vody, které jím projde v průběhu hodiny. Mezi nejmenší modely patří FONTANNA MINI N(výkon 300 l/h), TURBO 2000 a TURBO 2001. Mohou být použity v malých jezírkách o objemu do 2000 l a pro zapojení FILTRU 100. Větším modelem o výkonu 2200 l/h je čerpadlo PO 001. To se dokonale osvědčilo v jezírkách střední velikosti (do 12 tisíc l) a při zapojení filtru EXTREME S 12. Pro majitele středních nádrží vyrobil AQUA SZUT tyto dva modely čerpadel: KASKADA 3600 a KASKADA 7000. Jejich výkon je 3600 a 6700 l/h. Bez problémů mohou být instalovány v jezírkách o objemu přes 20 tisíc litrů vody a zapojeny k filtrům EXTREME 16, EXTREME S 16 a EXTREME 20.

Vodní čerpadlo KASKADA 150 00

Vzhledem k stále větší oblibě velkých nádrží jsme na trh uvedli velkou zahradní fontánu KASKADA 15 000 a KASKADA 20 000.

Úprava vody

Antychlor

AQUA SZUT se stará také o udržování kvality vody. Proto jsme vyvinuli řadu speciálních chemických prostředků. Voda z vodovodního kohoutku, kterou pouštíme do jezírka má jen velmi málo společného s tou, která se nachází v přirozeném prostředí, v čistých řekách a jezerech. Obsahuje chlór, těžké kovy a jiné substance, které mohou být pro ryby škodlivé. Proto ji musíme rybám přizpůsobit. K tomu slouží přípravek ANTYCHLOR, který se dávkuje v množství 500 ml na 10 tisíc litrů vody. Prostřednictvím chemické reakce váže na sebe chlór, vytváří neškodlivé sloučeniny a neutralizuje toxické ionty těžkých kovů. Jeho předností je rychlá reakce - během několika hodin je voda z vodovodu v jezírku připravena pro ryby a jiné vodní organismy. ANTYCHLOR nabízíme v praktickém plastovém balení o objemu 250 a 500 ml.

 

Mnoho druhů ryb má rádo, když voda obsahuje přídavek tříslovin a humusových kyselin. Pro tyto účely slouží přípravek BIOTORFIN, který obsahuje výtažek z přírodní rašeliny. Při dávkování 500 ml na každých 10 tisíc litrů vody vytvoří nejen ideální podmínky pro chování ryb, ale současně působí očistně a antibakteriálně. Snižuje také rychlost růstu řas. Pro posílení a udržení používání BIOTORFINU musíme pravidelně měnit vodu v zahradním jezírku a kontrolovat množství dusičnanů ve vodě a nedopustit překročení přípustné normy. BIOTORFIN je prodáván v baleních 250 a 500 ml.

Rostliny

Rostliny do jezírka

Žádné, byť sebelépe navržené zahradní jezírko, nemůže vypadat krásně bez rostlin. Ty plní důležitou funkci, a to nejen estetickou. Vytvářejí rybám náhradu přirozeného životního prostředí, obohacují vodu o kyslík a zajišťují biologickou rovnováhu v nádrži. Podle toho, kde rostliny v jezírku žijí, je můzeme rozdělit na podvodní, plovoucí a bahenní (vysazované u břehů a na mělčinách). Mezi podvodní rostliny, které se nacházejí v našich řekách a jezerech, řadíme stolístky, růžkatce, vodní mor kanadský, bublinatku. Můžeme si je donést z čistých vodních ploch nebo koupit ve specializovaných obchodech. K plovoucím rostlinám patří stulíky a lekníny (v Čechách je leknín chráněným druhem), a také voďanka a okřehek. Z bahenních rostlin je mezi příznivci zahradních jezírek oblíben kosatec, blatouch, kyprej, vachta a ďáblík bahenní. V nabídce specializovaných obchodů a firem pak najdeme další druhy rostlin, díky kterým můžeme vytvořit v našem jezírku a v jeho okolí krásné zelené kompozice.

Hnojivo Planta pond

Vodní rostliny je nejlépe sázet na jaře. Neměly by být umístěny přímo v podloží. Obvykle se používají různé košíky nebo květináče s otvory. Díky tomu můžeme rostlinu později přesunout nebo vyjmout. Bahenní rostliny je možné zasadit na rovné ploše přímo do dna.

 

Aby nás rostliny těšily svou krásou, budeme muset jednou za čas použít Kuličkové hnojivo. Toto hnojivo, jež nechybí v nabídce AQUA SZUT, je velmi účinné a velmi dobře se dávkuje.

Na řadě jsou ryby

Krmivo pro ryby Pondsturio

Když jsme v jezírku zasadili rostliny, přichází na řadu ryby. Pro zahradní jezírka se nejlépe hodí karasi a kapři koi (různobarevné druhy), líni a jelci (zvláště zlaté formy), a v případě větších jezírek také jeseteři, tolstolobici a amuři. Odborníci doporučují vypustit na začátku pouze několik ryb a postupně jejich počet zvyšovat podle „dozrávání“ jezírka.

 

Našim svěřencům musíme zajistit odpovídající krmení. Mělo by být přizpůsobeno rozměrům rybích tlam. Malé (mladé) ryby je dobré krmit plátky nebo drobnými granulemi a větší ryby většími granulemi. Krmení pro velké jedince je nabízeno v tyčinkách. Specifické požadavky na krmení mají jeseteři, kteří potravu odchytávají pomalu. Pro ně je vyráběno speciální krmivo v podobě potopných granulí, které si ve vodě dlouho udržují své vlastnosti. Je potřeba také zmínit, že kromě ryb v zahradním jezírku mohou žít také jiná zvířata např. žáby, raci a mlži.

Pravidelné krmení

Pravidelné krmení ryb je základním předpokladem pro to, aby ryby byly zdravé a vitální. Jejich potrava by měla být rozmanitá a velmi výživná. AQUA SZUT nabízí velmi kvalitní krmivo ARGO. Krmivo ARGO PONDSTICKS a AGRO PONDMIX představují dva základní druhy krmiva. AGRO PONDCOLOR je krmivo s barevným účinkem určené pro ryby, na jejichž těle převažuje červená a oranžová barva. Za pozornost stojí SPIRULINAPOND vysoce výživné krmivo, které se podává v průběhu nemoci, rekonvalescence, přípravy ke tření a jako zpestření každodenní potravy. Existuje také krmivo PONDSTURIO, které je určeno speciálně pro jesetery.

 

Ryby krmíme dvakrát denně v malých porcích. Krmiva ARGO jsou dodávána v baleních: 1, 6, a 11 L.

Když něco není v pořádku...

Aquaclar

Dokonce ve správně udržovaném jezírku se čas od času vyskytnou nežádoucí situace. Voda v zahradním jezírku po krátké době můze ztratit svou průzračnost. Jednou z příčin můze být organický a minerální zákal, který se do ní dostává jak zvenčí tak i z usazenin na dně jezírka. Abychom zpomalili nebo zcela odvrátili tento proces, můžeme do vody přidat AQUACLAR - přípravek, který má schopnost vysrážet mechanické nečistoty. Shlukuje zákal do větších celků, které pak padají na dno. Díky tomu se zvyšuje průzračnost vody. AQUACLAR obsahuje také složky, které snižují rychlost množení řas a které na sebe váží sirovodík, který má na svědomí nepříjemný hnilobný vodní zápach. Celkově má vliv nejen na hygienický stav našeho jezírka, ale také na okolní „ovzduší“. Tento přípravek je vyráběn v lahvích o objemu 250 a 500 ml.

Antyglon

Jedním z nejčastějších problémů zahradních jezírek je množení škodlivých řas, které způsobují vodní květ. Proti nim můzeme pouzít přípravek ANTYGLON. Přímo před jeho pouzitím je dobré mechanicky odstranit co nejvíce řas, které plavou na hladině jezírka. Pak přidejte asi 500 ml přípravku na kazdých 10 tisíc litrů vody. Současně je potřeba jezírko vydatně provzdušnit. Během několika dní řasy odumřou a voda znovu získá průzračnost. Po tomto zákroku důkladně vyčistěte dno jezírka a vyměňte asi 40% jeho objemu. Abychom udrzeli dosazený výsledek, je doporučeno provádět pravidelnou kontrolu kvality vody, zvláště pak množství dusičnanů. Jejich nadměrné množství podporuje množení řas. ANTYGLON se prodává v baleních o objemu 250 a 500 ml.

Argotest

Dokonce i v řádně udržovaném jezírku se stává, že ryby onemocní. V takovém případě je potřeba co nejrychleji nasadit účinnou léčbu. Protože v první fází průběhu nemoci můžeme mít problém stanovit jasnou diagnózu, může nám dobře posloužit prostředek, který má široké spektrum účinků. Takovým prostředkem je přípravek FMC, který obsahuje tři účinné složky: methylenovou modř, malachitovou zeleň a formaldehyd. Zabraňuje tak rozvoji mnoha nejčastějsích rybích nemocí. Není škodlivý pro rostliny, ačkoliv na začátku léčby může dojít ke zpomalení jejich růstu. Doporučené dávkování je v množství 500 ml na každých 10 tis. litrů vody. Během léčby je potřeba vydatně provzdušňovat vodu. Po jejím ukončení pak velká výměna vody spojená s odstraněním kalu a celkovým vyčistěním jezírka. FMC nabízíme ve dvou typech balení, v lahvích o objemu 250 a 500 ml.

 

Abychom mohli kontrolovat základní chemické vlastnosti vody, je dobré mít u sebe TEST ARGO. Tento velmi jednoduchý test nám umožní zjistit hodnotu těchto parametrů: pH, KH, GH, NO2, NO3. Dodatečné použití preparátů ARGO ph + i ph - upravuje kyselost vody.

Osvětlení

Halogenová lampa

Večer, když všude utichá denní shon a náhle k nám promlouvá šeptající voda, je tou nekrásnějsí chvílí, kterou můžeme u zahradního jezírka strávit. Abychom si tyto milé okamžiky prodloužili, můžeme naše jezírko osvětlit. Vhodně vybrané barevné osvětlení rozzáří vodní plochu rejem barev, které se lámou v kapkách tryskající vody. K tomu slouží HALOGEN 20, lampa o výkonu 20 W, napájená 12 V napětím. Je nabízena v sadě s transformátorem nebo samostatně. Její součástí jsou čtyři barevné filtry, z nichž si můžeme vybrat barvu podle svého přání a vkusu. Lampu můžeme namontovat pod vodní hladinu nebo na břehu jezírka a osvětlit hladinu z výšky. Když se nám jezírko podaří dobře nasvítit, večerní pobyt v zahradě bude pro vás a vaše přátele jedinečnou atrakcí a zdrojem nezapomenutelných estetických zázitků.

Problémy s přezimováním

Ohřívač vodní hladiny HOT 2003

Pro obyvatele zahradního jezírka je zima obzvláště těžké období. Abychom jim umožnili přečkat ji bez problémům, musíme alespoň část vodní plochy udržet bez ledové pokrývky. Dokonalým řesením je pouzití speciálního ohřívače. HOT 2003 je vybaven plovákem, který ho udržuje na vodní hladině. Výsledkem je rozmrzlá vodní hladina a svobodný přístup ke vzduchu. Toto zařízení má výkon 100 W a je vybaveno praktickým 10-ti metrovým kabelem. Zařízení má pevnou a těsnou konstrukci a je hermeticky uzavřeno. Jistě tedy bude slouzit několik přístích zimních sezón.

 

Všechny výrobky AQUA SZUT naleznete v dobrých zahradnických prodejnách. Na všechny otázky spojené s technickou obsluhou zahradního jezírka a krmením ryb vám rádi odpoví naši firemní oborníci na adrese:

aqua@beatin.cz

Telefon +420 777 711 867

Pet Inn Aqua Szut Aquael Comfy

KONTAKT

Beatin Aqua s.r.o.
Zámecké náměstí 50
322 00 Plzeň - Křimice
Česká republika

Jezírková technika, poradenství

tel.: 777 711 867
tel.: 775 050 519
E-mail: aqua-ZAVINOVADLO:beatin.cz

Interiérové a zahradní fontány

tel.: 777 711 867
tel.: 775 050 519
E-mail: aqua-ZAVINOVADLO:beatin.cz

Akvarijní technika, Pet Inn Products, COMFY

tel.: 777 711 867
tel.: 775 050 519
E-mail: aqua-ZAVINOVADLO:beatin.cz

PARTNEŘI

Beatin - výrobky pro kočky a psy

výrobky pro psy a kočky

Výroba potravinářských aditiv

Výroba potravinářských aditiv

Kontaktujte nás na Facebooku

Jsme na
Facebooku

Beatin Aqua s.r.o., Zámecké náměstí 50, Plzeň - Křimice
PSČ: 322 00, IČO: 27961176, DIČ: CZ27961176

:: registrace do eshopu ::

e-mail:
heslo:
Česky English Deutsch
prodej zahradní a akvarijní techniky